Загартування дітей
Усі батьки мріють про те, щоб їхні діти були здоровими, щоб не потрібно було їх кутати в негоду, закривати всі вікна та кватирки взимку, брати додаткові лікарняні і купувати купу ліків. Найпарадоксальніше, що всі мами і тата згадують про необхідність профілактики простудних захворювань саме в період активізації грипу та застуди.
Запитайте себе: як часто ви думали про загартовування свого чада навесні, влітку чи восени? Напевно, набагато менше, ніж взимку біля ліжка дитини, коли він лежить з температурою. У ці хвилини ви даєте собі клятвені обіцянки почати загартовування разом з малюком, як тільки він видужає. І, можливо, обливатися холодною водою раз або два після цього, а потім забуваєте.
Найголовніше - це починати піклуватися про здоров'я дитини якомога раніше. Його захисні механізми набагато ефективніше, ніж ми звикли думати. Їм лише потрібно допомогти не ослабнути. Утеплюючи дитину і оберігаючи її від всіх змін погоди, ми послаблюємо її імунітет. А потім дивуємося, як це вона змогла застудитися, адже на вулиці плюсова температура і теплий вітерець.
Ще
в давнину люди знали, що повітря, вода і сонячне світло благотворно впливають
на здоров'я людини. Напевно, тоді не було слів «імунітет», «водні процедури» і
«сонячні ванни». Зате було відомо, що купатися в річці, загоряти й ходити
босоніж корисно. Перебравшись в міські джунглі, сучасна людина стала боятися
цих простих способів, вважаючи за краще «сучасні» таблетки і порошки.
Загартовування – один з найдоступніших методів боротьби з простудними захворюваннями. Гартуватися в сучасній квартирі зовсім не важко, тому що ми кожен день приймаємо душ, а додати і відняти холодну воду простіше простого. Основний принцип загартування – перепад температур, що включає імунну систему. Звикнувши до них, організм дитини починає сам справлятися з холодом. Ваша справа – вибрати один із способів і дотримуватися його протягом тривалого часу.
Обливання. Найбільш традиційний спосіб і дуже ефективний, але вимагає певної підготовки.
Малюка потрібно починати гартувати, обливаючи стопи. Перед цим обов'язково поясніть йому, для чого потрібна ця процедура, яким здоровим і сильним він стане, щоб не злякати його й не відбити бажання гартуватися. Всім відомо, що мокрі ноги нерідко призводять до застуди. Безпосередній вплив на ці зони зробить їх несприйнятливими до вогкості. Дорослим також підходить цей метод. А якщо ви приймаєте душ вранці, то краще закінчувати холодною водою, щоб бути бадьоріше і краще себе почувати.
Ще простіше – обтирання. Намочіть ганчірку або губку водою кімнатної температури, відіжміть і обітріть малюка. Після цього розітріть сухим рушником до легкого почервоніння. Кожні п'ять - шість днів знижуйте температуру на кілька градусів, довівши її поступово до 15 градусів. Цю процедуру потрібно проводити щодня вранці.
Відомо, що купати дитину краще у воді, температура якої близько 35 градусів. Поступово знижуючи температуру до 30 градусів, ви змусите дитину енергійніше рухатися і навчите її при цьому плавати. Якщо ви все ще боїтеся холодних ванн, то використовуйте метод «холодної плями». Викупавши дитину, додайте у ванну трохи холодної води. Потім проведіть малюка по цій плямі і поверніть назад у теплу воду.
Загартовування не лише зміцнює імунітет дитини, але й нервову систему, а також активізує обмін речовин. Але тут необхідно дотримуватись деяких правил. По-перше, якщо в чомусь сумніваєтесь, то обов'язково порадьтеся з педіатром. Особливо, якщо дитина слабка і часто хворіє. Під час процедур слідкуйте за емоціями дитини. Вона повинна бути задоволена і в хорошому настрої. Не робіть перерв у процесі загартовування. Припинивши процедури, ви послабити організм малюка і доведеться починати спочатку.
Правила
загартування дітей
Загартовувати
дітей необхідно для того, щоб підвищити їх стійкість до впливу низьких і
високих температур повітря і за рахунок цього запобігти часті захворювання.
Основні
ефекти процедур, що гартують:
- Зміцнення нервової системи,
- Розвиток м’язів і кісток,
- Поліпшення роботи внутрішніх органів,
- Активізація обміну речовин,
- Несприйнятливість до дії хвороботворних чинників.
Насправді
загартування просте й доступне. Головне відкинути багато укорінені забобони
бабусь і батьків і не кутати малюків, не боятися свіжого повітря.
При
загартовуванні дітей слід дотримуватися таких основних принципів:
- Проводити загартовуючі процедури систематично,
- Збільшувати час впливу загартовуваного фактора поступово,
- Враховувати настрій дитини і проводити процедури у формі гри,
- Починати загартовувати в будь-якому віці можна,
- Ніколи не виконувати процедури, якщо малюк замерз, тобто не допускати переохолодження дитини,
- Уникати сильних подразників: тривалого впливу холодної води або дуже низьких температур повітря, а також перегрівання на сонці,
- Правильно підбирати одяг та взуття: вони повинна відповідати температурі навколишнього повітря і бути з натуральних тканин і матеріалів,
- Загартовуватися всією сім’єю,
- Процедури загартовування поєднувати з фізичними вправами і масажем,
- В приміщенні, де перебуває дитина, ніколи не курити.
Фактори
загартування – природні та доступні «Сонце. Повітря. Вода».