Самомасаж


Самомасаж, зокрема зі стимулюванням біологічно активних точок, відомий як лікувальна процедура ще з давніх часів і протягом століть не втрачає популярності. Нині самомасаж активно застосовують із лікувальною та профілактичною метою, адже він виконує такі функції, як:
  • сприяння швидкому відновленню після стресу;
  • зниження нервового напруження,
  • зменшення занепокоєння і тривожності;
  • знеболювання;
  • розслаблення м'язів;
  • поліпшення імунітету.


Самомасаж частин тіла
З огляду на те що в дітей дошкільного віку провідним видом діяльності є гра, то і навчання самомасажу має проходити в ігровій формі. Діти із задоволенням виконують вправи, коли уявляють себе персонажами казки, вірша, розваги або подорожі, закріплюючи при цьому навички правильного виконання елементарного самомасажу.

Варто наголосити, що під час проведення самомасажу слід дотримуватися певних вимог. Зокрема, перед початком самомасажу обов'язково слід «погріти ручки», тобто помасажувати їх. Під час самомасажу необхідно розслабитися, не розмовляти, зосередитися на процедурі. Для того щоб діти не виконували самомасаж механічно, їх краще налаштувати на відповідний емоційний настрій. Саме тому цю оздоровчу процедуру бажано проводити під музику. Натомість не рекомендовано робити інтенсивний масаж перед сном, адже він збуджує. До того ж усі вправи дитячого самомасажу мають бути зрозумілими дітям і цікаво називатися. Після самомасажу потрібно ополоснути руки та обличчя теплою, а потім прохолодною водою.

Вправи із самомасажу необхідно добирати з урахуванням віку, можливостей дітей.

Протягом дня можна використовувати самомасаж різних частин тіла: стоп, рук і пальців рук, голови та обличчя тощо.

Стопи
Самомасаж стоп відбувається під час ходьби масажними килимками, по камінчиках, ребристих доріжках, а також під час катання стопами різних предметів. Дуже корисний і власне самомасаж стоп пальцями рук.

Руки і пальці рук
Оскільки рецептори пальців рук пов'язані з життєво важливими органами, дуже ефективним є самомасаж пальців рук. Зокрема, розтирання:
  • великого пальця поліпшує роботу головного мозку;
  • вказівного — роботу шлунка;
  • середнього — роботу кишківника;
  • безіменного — нормалізує функції печінки;
  • мізинця — стимулює роботу серця.


Під час навчання дітей дошкільного віку самомасажу пальців рук слід використовувати такі прийоми, як витягування кожного пальця і натискання на нього. Також розтирати пальці однієї руки пальцями іншої, начебто «одягати перстень» на кожен палець.

Голова та обличчя
Самомасаж голови є традиційним і дієвим методом зняття головного болю і напруження. Такий самомасаж поліпшує кровообіг, розслабляє і відновлює сили, зігріває і заспокоює дитину. Також дуже корисний за розумового та емоційного напруження. Правильний і регулярний самомасаж голови поліпшує зір, концентрацію уваги та навіть стан волосся дитини.

Корисно проводити самомасаж обличчя, оскільки на обличчі розташовані зони, вплив на які корисний для загартування організму та запобігання застуді.

Отже, проведення самомасажу і точкового масажу з дітьми сприяє розвитку дрібної моторики й мускулатури пальців рук дитини, поліпшує роботу її органів і систем органів, зміцнює імунітет. Введення різних видів самомасажу, чітке визначення часу їх проведення в режимі дня в комплексі з іншими профілактичними й оздоровчими заходами дадуть змогу суттєво знизити рівень захворюваності дітей